Viem, predošlých osem spôsobov by človeku malo stačiť. Nuž, mne až tak úplne nie, keďže kreativita je niečo, čo ako prekladateľ používate každý deň, chce to systematický tréning. Pozrite si teda ďalších 10 tipov, ktoré vám pomôžu zlepšiť kreatívne myslenie.
1. Šport
Ak beháte, šup do tenisiek a už nech ste vonku. Môžete zájsť do posilky, na plaváreň, na zumbu, von na bicykel – robte čokoľvek, pričom sa vám prekrví mozog. Keď si idete vypľuť pľúca, rozhodne ani nepomyslíte na preklad európskeho zatykača.
2. Robte niečo kreatívne
Jasné, čo už je to za radu, že keď vám chýba kreativita, robte niečo kreatívne. Ale ľudská kreativita má veľa podôb, a preto keď začnete premýšľať nad tým, aká dekorácia by sa vám hodila na komodu do obývačky, alebo ako by ste mohli opraviť dvierka na kuchynskej linke, nakopne sa možno aj tá kreativita, ktorú práve potrebujete. Samozrejme, extrémne zruční jedinci môžu aj ušiť vankúše alebo vystrúhať figúrky z dreva. Nám priemerne šikovným v tejto oblasti postačí aj varenie.
3. Trochu alkoholu
Mnohé vedecké štúdie dokazujú, že po malom množstve alkoholu (pohár vína alebo jedno pivo), sa nám myseľ doslova uvoľní. Práve vtedy sa vieme vymaniť zo zabehnutých koľají a premýšľať aj mimo ohraničení bežného myslenia. Táto rada sa určite pozdáva každému, ale ešte raz upozorňujem, že je dôležité dodržať práve malé množstvo.
4. Počítačové hry
Strategické počítačové hry nás nútia riešiť rôzne situácie, a tým aj analyticky a logicky myslieť, takže určite máte teraz dobrú výhovorku, prečo tráviť čas práve touto činnosťou. Ale samozrejme, znovu všetko s mierou.
5. Skoncujte s negativizmom
Keď si budete hovoriť, že niečo nedokážete, vsugerujete si to a skutočne sa vám to nepodarí. A bolo vám to treba? Netreba sa prehnane motivovať, ale pozitívne myslenie skutočne prispieva ku kreativite, pomáha vám totiž hľadať dôvody, prečo sa to dá, nie výhovorky, prečo sa to nedá. A takto sa prirodzeným myšlienkovým tokom môžete dopracovať až k vhodnému riešeniu celej situácie.
6. Sarkazmus
Možno sa vám to zdá trochu v rozpore s predošlou radou, ale keď si sarkazmus rozmeníme na drobné, zistíme, že ide v podstate o nadhľad a humor. No a čo už môže byť pozitívnejšie, nie? Skúste sa teda zdržiavať v blízkosti sarkastických ľudí alebo si prečítajte pár sarkastických stĺpčekov – veď predsa celý sarkazmus je opäť len o kreativite.
7. Zmeňte prostredie
Ak sa to dá, choďte proste pracovať inam. Nemusí to byť dokonca ani závratná cesta na Nový Zéland, niekedy stačí zmeniť miestnosť alebo otočiť stôl. Ak pracujete z domu, môžete napríklad vyskúšať coworkingové centrá, rozložiť sa na jeden deň trebárs u rodičov alebo u niektorého zo súrodencov či priateľov. Aj malá zmena vám môže zmeniť pohľad na problém, ktorý neviete rozlúsknuť.
8. Brainstorming
V tomto prípade kolektívny brainstorming: skúste sa poradiť s kolegami či priateľmi a možno práve oni vám ponúknu na vec úplne nový pohľad. Nepodceňujte ani tých, ktorí sa vo vašom odbore nevyznajú, práve tí totiž dokážu všetko prevrátiť na ruby a dopracovať sa k nečakaným riešeniam.
9. Rozprávajte sa sami so sebou
A nahlas. Keď je človek totiž nútený formulovať svoje myšlienky do viet, vytriedi si tak myšlienky a je veľmi pravdepodobné, že súvislosti sa mu začnú vynárať samy. Nebojte sa, žiadna psychická porucha vám nehrozí... teda ak vám samomluva neprerastie do konštantného stavu.
10. V najlepšom skončite
Svoju kreativitu by sme nikdy nemali vyčerpať úplne, jej obnova by totiž mohla následne trvať zase o niečo dlhšie. Preto, keď vás kopne múza, nepreháňajte to a nesnažte sa ju vyžmýkať až do poslednej kvapky. S inšpiráciou namiesto toho narábajte opatrne a vždy si nechajte niečo aj na neskôr.