Ako sa freelanceri chystajú na sviatky

Ako sa freelanceri chystajú na sviatky

V zásade tak ako všetci ostatní, ale detaily závisia od ich aktuálneho vyťaženia. Väčšinou sa totiž nachádzate v jednom z dvoch extrémov: buď máte toľko práce, že máte špeciálne vyhradený čas aj na umytie zubov, alebo máte podozrivo veľa voľného času, ktorý neviete až tak dobre využívať. Jedno je ale vždy isté: málokedy sa vám podarí postupovať podľa plánu.

Výzdoba

Napríklad minulý rok som sa zmohla len na to, že som 20. decembra vyložila dva vianočné svietniky, ktoré boli následne pre veľký úspech a nedostatok času preklasifikované na celoročné. Takže svietniky tento rok už máme 🙂 Naopak predminulý rok sme mali všetko: sobíky, vločky z papiera, vetvičky, ozdobné medovníky, hviezdičky, žiarovky, stromčeky – väčšinu som dokonca sama vyrobila. Tento rok už máme adventný veniec a žiarovky na okne, takže som na tom s výzdobou na rozumnej úrovni a v rozumnom čase.

Jedlo

Vianočnú večeru samozrejme všetci dávame, ani freelanceri nie sú barbari, ale to všetko ostatné! Jediné, čo každý rok zaručene zvládam, je tradičné rodinné pečenie medovníkov, pri ktorom môžem jesť toľko surového cesta, koľko chcem. Inak sa u nás väčšinou všetko koncentruje do tých pár dní pred a počas sviatkov. Máloktorý freelancer stíha všetko tak, ako by bolo treba, vrátane vianočného pečenia. Výhodu ale máme v tom, že koláče jednoduché na prípravu môžeme stihnúť aj počas pracovnej doby (ak by niekto chcel prispieť rýchlym, jednoduchým a v rámci možností zdravým receptom, všetci sa veľmi potešíme).

Darčeky

Myslím, že tu sa naplno prejaví naša pripravenosť na všetky možné aj nemožné situácie. Keďže sme v práci zvyknutí spoliehať sa len na seba a rátať so všetkými scenármi, prípravu nepodceňujeme a nad darčekmi premýšľame už od septembra. Postupne sa ich v rámci pracovných prestávok snažíme aj zadovážiť a myslím, že hovorím za všetkých, keď poviem, že väčšinu darčekov proste nakupujeme cez internet. Pri ponožkách ani pyžame predsa nemáte čo pokaziť.

Psychická príprava

Tú som podceňovala aj v časoch, keď som chodila do „normálnej“ práce a teraz tomu nie je inak. Vždy sa snažím, ale ako keby som nikdy nedosiahla dostatočnú úroveň. Možno to bude tým, že nech sa od novembra dostávate do akokoľvek intenzívnej pohody, posledné dva týždne vás vždy prevalcujú projekty, preklady, korektúry a nekonečné požiadavky. Navyše chcete všetko stihnúť k všeobecnej spokojnosti, aby ste mohli mať na Vianoce skutočne pokoj svätý a to akosi naruší celú psychickú prípravu. Ale možno sa mi to tento rok podarí.

 

 

Facebooklinkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *