Ako sa nenechať rušiť pri práci z domu

Ako sa nenechať rušiť pri práci z domu

Práca z pohodlia domu má mnoho výhod, ale v tomto článku sa sústredím skôr na jej tienisté stránky. Občas sa treba preniesť aj do krutej reality, a tá žiaľ vyzerá tak, že aj keď sa to asi nezdá, doma vás rozptyľuje oveľa viac vecí ako v open office modernej presklenej budovy. Podľa mňa hlavne preto, že doma ste proste doma. Ste v priestore, kde varíte, oddychujete, upratujete, cvičíte, a preto máte tendenciu robiť tieto činnosti aj v čase, ktorý máte vyhradený na prácu. Zároveň vás nikto nevidí, takže nutnosť pracovať bez prestávky je predsa len menej intenzívna.

Ostatní členovia domácnosti

Najhoršiu možnosť rušivých vplyvov predstavujú iné osoby. Vydávajú zvuky, komunikujú s vami, vyžadujú si vašu pozornosť. Proste všeobecne sa nedajú len tak ľahko ignorovať. Tu existuje len zopár riešení a vopred vás varujem: ani jedno nie je stopercentné. V prvom rade môžete vysvetľovať, že pracujete, potrebujete sa sústrediť, musíte niečo stihnúť a podobne. Takto aspoň minimalizujete riziko, že sa dotyčný alebo dotačná urazia. Ďalším riešením sú štuple do uší, prípadne slúchadlá s upokojujúcou hudbou. Ak ste ale matka na materskej pracujúca z domu, ste proste v inej lige a predpokladám, že nič z tohto vám nepomôže J

 

Po osobách môžeme pokračovať so zvieratami. Možno máte šťastie a máte pokojnú mačku, ktorá sa u vás zastaví dva razy denne, aby zistila, či máte niečo pod zub. Alebo psa, ktorý celý deň prespí. Mne toľko šťastia dopriateho nebolo a nášho psa som počas dňa ešte nevidela spať dlhšie ako 3 minúty. Na jednej strane je veľmi milé, že vo vašej freelancerskej samote máte pri sebe živého tvora, ktorý je pri vás nech sa deje čokoľvek... na strane druhej sa veľmi ťažko odpisuje na maily len ľavou rukou, pretože druhou rukou musíte psa stále hladkať. Ak sa aj vám pošťastilo a máte doma najotravnejšie zvieratko na svete (ha, určite nemáte, lebo to máme my), osvedčilo sa mi najprv mu venovať dostatok pozornosti (30 minút by mohlo stačiť), prípadne ho zničiť na prechádzke (najlepšie hneď ráno). Potom budete môcť zaručene pracovať bez prestávky aj celú hodinu. A na škriekajúcich papagájov vraj zaberá oblievanie vodou.

Neživé rušivé elementy pri práci z domu

Prechádzame k ideálnemu prípadu: v domácnosti ste sami. Úprimne povedané, pre mňa je toto jediná situácia, v rámci ktorej dokážem plnohodnotne pracovať, ale ako všetci vieme, človek je často proste nútený sa prispôsobiť. Mohlo by sa zdať, že keď ste doma sami, nič vás nemôže rušiť. Tu prichádza najväčší omyl. Pretože od svojho pracovného stola vidíte ten chumáč vlasov, ktorý pristál pod gaučom, aj nepoliate fialky na parapete a dokonca aj neposkladanú vypranú bielizeň.

 

Skrátka, vždy sa nájde niečo, čo vás odpúta. Základom ale je, nenechať sa zviesť na takéto chodníčky a stanoviť si pevný režim. Mne sa napríklad skutočne osvedčila kolegami často osvedčená technika Pomodoro, pri ktorej 25 minút bez prerušenia pracujete a následne máte 5 minút prestávku, pričom po štyroch takýchto blokoch máte prestávku dlhšiu. Priznávam sa, že ju nepoužívam stále, ale keď mám veľa práce alebo príde deň, kedy by ma bavilo všetko ostatné okrem sedenia za počítačom, toto je rozhodne postup, ktorý zaberie. Keď sa totiž nerozptyľujem čítaním článkov, umývaním kúpeľne ani triedením koreničiek, za 25 minút spravím viac, ako možno inokedy za hodinu. A počas piatich minút prestávky stihnem aj postaviť vodu na čaj, aj poliať kvety.

 

Máte aj vy nejaké tipy, ako sa vyhnúť rušivým vplyvom pri práci z domu? Určite ich sem napíšte, veď dobrá rada stojí groš 😉

 

 

Facebooklinkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *