Ako si cez Vianoce oddýchnuť (aj keď ste freelancer)

Ako si cez Vianoce oddýchnuť (aj keď ste freelancer)

Nie pre každého sú vianočné sviatky vždy len čarovné a krásne. A zvlášť, keď ste freelancer. Veľa z nás si na Nový rok odfúkne a mnohí sme radi, že to máme za sebou. Skúste sa ale tento rok riadiť týmto návodom a možno budete sviatky prežívať aspoň o niečo pozitívnejšie.

1. Nepracujte

Ja viem, ľahko sa to povie. Ale skúste mať aspoň tú istotu, že cez Vianoce nebudete pracovať. Aspoň tie tri dni, keď sa vám viac nepodarí. Stíhať totiž Vianoce popri práci nebude práve najideálnejšia kombinácia.

2. Tešte sa dopredu

Už dopredu sa tešte na všetky „vianočné povinnosti“. Pečenie, varenie, upratovanie – to všetko sú príležitosti, aby ste si mohli spievať svoje obľúbené vianočné hity a vyčistiť si hlavu. Nepracujete, takže toto všetko je váš aktívny oddych. Keď si budete dopredu vizualizovať poetickosť týchto činností, vytvoríte si k nim pozitívny prístup.

3. Radujte sa z maličkostí

Pamätáte sa, aké boli Vianoce, keď ste ešte boli deti? Tešili ste sa z každej trblietavej ozdoby a z každého prepašovaného vanilkového rožka. Skúste si vychutnávať drobnosti aj teraz. Ten pocit, keď vytiahnete po roku z krabice vianočné ozdoby! Skúste ignorovať fakt, že stromček je zase nakrivo a padá z neho ihličie. A aj keď budete 23. decembra do noci baliť darčeky, stojí to predsa za tú nefalšovanú detskú radosť na druhý deň!

4. Sústreďte sa na to podstatné

Dôležité je, že ste všetci spolu, nie to, že deti namrvili v obývačke ani to, že ryba vám trochu prihorela. Cieľom Vianoc ani nie je mať dokonale upratané od Štedrého dňa až do Nového roka. A darčeky si predsa dávame preto, aby sme tomu druhému dali najavo, že na neho myslíme a že je pre nás dôležitý. Nie preto, aby sme sa blysli alebo pretekali. Aj na Vianoce si proste treba určiť priority.

5. Smejte sa

Smiech je najväčšia zbraň proti vianočnému stresu! Smejte sa sami, s deťmi, trebárs aj s cudzími ľuďmi v obchode. Keď sa vám bude chcieť kričať alebo plakať, skúste sa najprv zasmiať. Skúste si sami pre seba vytvoriť v hlave scenár, ako by z tejto situácie mohla vzniknúť perfektná vtipná historka. Možno sa vám to podarí 🙂

6. Buďte vďační

Psychológovia tvrdia, že pozitívny prístup sa dá veľmi efektívne vytvárať cez vďačnosť. Buďte teda vďační, že máte svojich blízkych, s ktorými môžete tráviť Vianoce. Buďte vďační, že máte dosť síl, aby ste vedeli sviatky pripraviť. Buďte vďační za to, čo máte. Nie každý má toľko šťastia. Proste si to vychutnajte!

 

 

Facebooklinkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *