Joga ako základ rovnováhy freelancera

Joga ako základ rovnováhy freelancera

Dnešný príspevok bude o tom, ako som zistila, že bez jogy sa vlastne ani nedá pracovať, pretože vďaka nej vás nemusí bolieť chrbát, môžete zvýšiť svoju produktivitu aj sa celkovo upokojiť. Takto som to zistila ja.

Začiatok bol náhodný

náhoda nechcela, začiatkom augusta mi pri prekladaní návodu na elektrický postrekovač vybehla reklama na jogové štúdio v Austrálii (musím zdôrazniť túto súvislosť, pretože skutočne dokazuje, že šlo o čistú náhodu, ktorej súvislosť pozná len Google). Pri slečne v slušivých legínach svietil nápis Find your balance.

 

Nejaká tá rovnováha by sa mi zišla, aj keď do Austrálie to budem mať asi ďaleko. Tak som si do hodiny našla ešte krajšie jogové štúdio v centre Bratislavy a na druhý deň som šla na hodinu.

Prvé hodiny

Ukázalo sa, že dopoludňajšie hodiny určené zrejme študentom, freelancerom a mamičkám na materskej nie sú až tak natrieskané. Úprimne povedané, bola som pripravená na najhoršie, predsa len, stále som mala v živej pamäti hodiny zumby, počas ktorých som sa spolu s päťdesiatimi ďalšími ľuďmi priam tragicky snažila trafiť do choreografie a počas 60 minút som bola v priemere päťkrát tesne pred zástavou srdca.

 

O to viac som bola prekvapená, keď sa to celé začalo tým, že sme si všetci ľahli na karimatky a 10 minút si predstavovali, že ležíme na pláži a svieti na nás slniečko. Nemyslieť na nič sa mi síce nepodarilo, ale bolo to celkom príjemné. Predsa len, kedy si len tak ležíte a neplánujete, komu máte zavolať alebo čo treba nakúpiť?

 

Samotné cviky neboli vražedné, skôr uvoľnujúce (hlavne pre niekoho, kto celé dni sedí pri počítači). Skladanie do kocky sa nekonalo, všetko prebiehalo pomaly, ale aj tak som mala čo robiť, aby som sa sústredila na nádychy, výdychy, na to, čo robiť s pravou nohou a kam otočiť hlavu.

 

A tak som o dva dni šla na ďalšiu hodinu, a potom na ďalšiu a na ďalšiu. Väčšinou dva razy do týždňa, niekedy aj tri. Postupne som poznala už všetky bežné cviky a po mesiaci som zistila, že v dni, ktoré som bola doobeda cvičiť, sa proste cítim lepšie.

Cvičenie z domu

Keď sa na jeseň zhoršilo počasie a mne sa z môjho home officu nechcelo cez tú hmlu predierať von, skúsila som si vygúgliť videá, podľa ktorých by som mohla cvičiť aj doma. Podarilo sa a teraz si v obývačke cvičím skoro každý deň. Niekedy len 15 minút, niekedy hodinu a pol, no efekt stále pretrváva.

Výsledok

Po pár mesiacoch som zistila, že sa viem oveľa lepšie sústrediť, nebolí ma chrbát (kedysi som trpela bolesťami prakticky stále), mám väčší nadhľad, dokážem byť viac kreatívna, som menej nervózna, stačí mi aj menej spánku a aj keď mám veľa práce, cítim sa uvoľnená.

 

Všetko to prišlo postupne, zrazu mi došlo, že som nejaká viac zorganizovaná, pokojná, menej unavená. Proste to skúste, nemusíte ani posadnuto cvičiť každý deň ako ja, ale ak si nájdete dvakrát do týždňa čo i len na chvíľku, určite sa nejaký efekt dostaví. Berte to ako prevenciu proti všetkým tým zlým vplyvom sedavého zamestnania a rýchlej doby.

 

 

Facebooklinkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *