Ako podnietiť svoju kreativitu

Ako podnietiť kreativitu

Viete, ako sa vždy hudobníkov či spisovateľov pýtajú, kde hľadajú inšpiráciu. Dosť absurdná otázka, ale keď sa nad tým zamyslíte, asi musia mať nejaké zážitky a pocity, z ktorých čerpajú. Mračiť sa na obrazovku asi na inšpiráciu nestačí. Či ste teda maliar, kuchár alebo prekladateľ, nejakú tú inšpiráciu a kreativitu potrebujete. Takže tu je niekoľko spôsobov, ako na to 🙂

1. Pustite si hudbu

Niečo, čo máte radi a bude vás to ťahať spievať a tancovať. Mne sa osvedčujú playlisty typu „Songs to Sing in the Shower“. Proste niečo, čo vás skutočne nabudí. Niekedy stačí aj jedna pesnička a ste úplne inde.

2. Meditujte alebo si zacvičte jógu

Ja viem, znie to strašne cool a orientálne, ale základom meditácie je len to, že sa pár minút snažíte vedome odháňať všetky myšlienky a úplne si vyprázdniť hlavu. A práve takto vytvoríte priestor na tie najlepšie nápady. Ja som neraz vystrelila z karimatky k počítaču.

3. Skúste robiť niečo manuálne

Nemusíte práve štiepať drevo, niekedy stačí len umyť riad alebo poliať kvety. Nezvyčajne oslobodzujúce je ale upratovanie a triedenie či už v skrinke na lieky alebo pri čistiacich prostriedkoch. Ale to pravé zadosťučinenie prichádza až s umývaním okien: kto nezažije, nepochopí.

4. Všetko si zapisujte

Vezmite si do ruky pero alebo ceruzku a všetky nápady si proste napíšte na papier, nech sa vám zdajú akokoľvek hlúpe či nepoužiteľné. Vraj až po 23. riešení prichádzajú tie skutočne hodnotné myšlienky, takže treba proste vydržať.

5. Choďte sa prejsť

Dvadsať minút na čerstvom vzduchu vám skutočne vyčistí hlavu, navyše zelená farba vraj podporuje kreatívne myslenie. A keď budete kráčať s otvorenými očami, možno vás niečo inšpiruje. Okrem toho, chôdza má predsa priam zázračné účinky, nenadarmo nám starí rodičia vždy hovorili, že to určite rozchodíme.

6. Spýtajte sa detí

Detská logika má úplne iné zákonitosti, deti sú oveľa viac zvedavé a ich myslenie ešte nepozná hranice reality. Možno vám práve vaša 6-ročná neter vymyslí nový reklamný slogan. A možno vás inšpiruje aj váš 2-ročný potomok pri bežnej konverzácii. Veď viete, ako to je, deti nás nikdy neprestanú prekvapovať.

7. Choďte na kávu

Proste sa vyberte do nejakej peknej kaviarne a pozorujte život okolo, keď si navyše vyberiete miesto, na ktorom ste ešte neboli, nové podnety vás zaručene nakopnú. A po dvojitom presse budete ťukať do klávesnice ako besní.

8. Pospite si

Toto je môj zázračný liek na všetko – od chrípky, cez migrénu, prepracovanie až po vyburcovanie kreativity. Aj polhodina spánku vás osvieži a rozhodne vás dostatočne odpúta od problému, ktorý práve riešite. A riešenie sa vám môže dokonca aj prisniť, tak ako sa to pošťastilo napríklad aj mnohým slávnym vedcom.

Facebooklinkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *