7 dôvodov, pre ktoré je skvelé pracovať z domu

7 dôvodov, pre ktoré je skvelé pracovať z domu

Premýšľate o tom, že začnete pracovať z domu? Dnes to už pri mnohých profesiách nie je problém (minimálne na pár dní týždenne). Pracovať z domu je úžasné a musím povedať, že keď som odchádzala z „normálnej“ práce, na mnoho vecí som sa skutočne tešila. Pozrime sa teda, aké prináša práca z domu výhody.

1. Nemusíte nikam ísť

Je to paráda, vonku snehová metelica (áno, v Bratislave síce len raz ročne), búrka, vietor... ale vám to nevadí, lebo svoju kanceláriu máte v obývačke (tí šťastnejší si vytvorili aj samostatnú miestnosť). A tak si natiahnete pohodlné tepláčky, vyťahané tričko, hrubé ponožky, uvaríte si za kýbeľ čaju a pracujete (a potichu sa škodoradostne smejete všetkým, ktorí musia v tomto počasí  vystrčiť päty z domu).

2. Ušetríte čas aj náklady na cestovanie

Samozrejme, keďže nemusíte nikam chodiť, oproti bežnej ceste do práce ušetríte minimálne hodinu času a samozrejme znížite si aj náklady na dopravu. Ženy dokonca ušetria všetok ten čas, ktorý by ráno strávili fénovaním, šminkovaním, výberom oblečenia a inými činnosťami nevyhnutne spojenými s odchodom do práce. Je síce pravda, že keď sa potom raz za týždeň zo svojej domácej kancelárie vyberiete von, všetky tieto činnosti vám zaberú omnoho viac času, pretože ich už nerobíte tak rutinne, ale ten primárny ušetrený čas určite stojí za to.

3. Nič vás nevyrušuje

Pre tých, čo už prácu z domu skúsili, bude lepšie tento bod preformulovať: je možné zariadiť, aby vás nič nevyrušovalo. Klebetiace kolegyne, kolegovia debatujúci o strategických počítačových hrách, vyzváňajúce telefóny – toto všetko viete eliminovať a pracovať v absolútnom tichu (teda, ak práve susedia neprerábajú bytové jadro). Práve téma rozptyľovania je ale pri práci z domu priam kontroverzná, ale o tom si povieme zase inokedy.

4. Môžete vstávať, kedy chcete

Môžete... ak nemáte malé deti, termíny, ktoré musíte stihnúť ani psa, ktorého treba vyvenčiť. Ale áno, v podstate si priebeh svojho dňa, vrátane toho, kedy ho začnete, určujete sami. Ak ste deň pred tým boli dlho hore, môžete si pospať, ak napríklad radi pracujete skoro ráno, môžete pozorovať východ slnka spoza notebooku s druhou kávou v ruke. Je to len na vás.

5. Nikto vám nepozerá cez rameno

Rozhodne nejdem tvrdiť, že kto pracuje z domu, fláka sa (podľa mňa je skôr opak pravdou). Ale neustále nazeranie poza rameno ešte asi nikomu nezvýšilo efektivitu práce. Zároveň, keď pracujete doma, ste v príjemnom prostredí (ak ste si stihli povysávať), máte na sebe pohodlné oblečenie, vetráte, kedy chcete, čo znamená, že všetky tieto negatívne externé faktory máte zmáknuté. Nebude vás teda do vývrtky dostávať kolegyňa, ktorá stále vetrá, ani nové topánky, ktoré vás otlačili do krvi, nieto ešte šéf, ktorý vás neustále kontroluje.

6. Absolútna flexibilita

Ja viem, ďalšia dvojsečná zbraň, ale preberme si tú pozitívnu stránku. Tak napríklad potrebujete ísť k lekárovi, nakúpiť, navariť, zájsť za účtovníkom alebo si vyvrtnete členok. Nič sa nedeje, stále stíhate v daný deň spraviť všetko, čo potrebujete. Môžete totiž vstať skôr a o ôsmej ráno mať odrobené štyri hodiny alebo počkať, kým deti zaspia a pracovať večer. Cez deň si môžete vybaviť, všetko, čo treba a dohnať to inokedy. A keď sa cítite zle, môžete si zriadiť detašované pracovisko na gauči a pokračovať akoby sa nechumelilo.

7. Môžete si púšťať hudbu tak nahlas, ako sa vám páči

Presne tak. A môžete si aj nahlas spievať a dokonca aj tancovať, pretože vás nikto nevidí 🙂

 

 

Facebooklinkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *